گردشگری روسیه

  • ۰
  • ۰

زوسیه کشوری زیباست و زیباتر از آن شهرهای تاریخی سن پترزبورگ و مسکو هستند که صدها آثار تاریخی برجای مانده از زمان های مختلف تاریخی بخصوص دوره تزارها را در خود نگه داشته است. یکی از تاریخی ترین مکان های گردشگری مسکو کلیسای جامع سنت باسیل است که حتما نام آن را بارها شنیده اید. با وبلاگ گردشگری روسیه همراه باشید تا شما را بیشتر با این کلیسا آشنا کنیم.

 کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسای جامع «سنت باسیل» یکی از نماد‌های کشور روسیه به حساب می‌آید. این کلیسا با قدمتی بالغ بر ۴۵۰ سال، در میدان سرخ مسکو واقع شده است و به‌ عنوان یکی از برجسته‌ترین بنا‌های تاریخی روسیه، به دستور «ایوان چهارم» مشهور به «ایوان مخوف» خلق شد. بر اساس ازجان گذشته نوشته‌ها، هنگامی که «ایوان مخوف» از اردو‌های مغولان قزان بازدید می‌کرد، دستور ساخت کلیسایی با سه ساختمان شامل هفت گنبد را می‌دهد. ساخت کلیسا در بادبیز 1559 تقریبا به اتمام رسید که این تاریخ مقارن بود با جشن شفاعت حضرت مریم (س) که در آن تمام کلیساها، حتی کلیساهای نیمه‌تمام تقدیس می‌شدند. طی این جشن هر کلیسا پشتوانه یکی از مقدسین را به خود می‌گرفت و به این ترتیب عبرت کلیسای جامع جنوبی، "سنت ترتینه" عرض گرفت.

کلیسای جامع سنت باسیل

لازم بذکراست که ساخت این کلیسای سنگی تنها شش دانشپایه طول عمر راستا کشید و کار ساخت آن فقط در راستا ماه‌های گرم انجام می‌شده است. بنای این کلیسا از آجر آفریده شده و زیر بنای آن، زیر زمین و ازخودگذشته بخش‌های دیگر از سنگ سفید آفریده شده است.

همچنین باید به این نکته هم اشاره داشت که هر چند در گنبدهای کلیسا یک بی‌نظمی و هرج و مرغزار به گشت وگذار می‌رسد ولیک یک تقارن و سمبلیسم نیز در آن وجود دارد. ۸ نمازگاه گنبدی بنا، نمادی از ۸ حمله به کازان هستند: ۴ هشت ضلعی بزرگ و ۴ مربع کوچک. در مرکز نیز یک مناره هرمی با یک گنبد زردفام کوچک وجود دارد. عبادتگاه نهم که در ضلع شرقی در سن ۱۵۸۸ درخصوص مقبره سنت واسیلی مصنوع و آفریدگار شد، به نوعی تقارن طراحی را به بهم می‌زند. این سجده گاه را می‌توان با گنبد سبز-طلایی و هرم‌های کوچک زرین فام رویش از بیرون تشخیص داد.

ذکر این موضوع نیز خالی از لطف نیست که فضای داخلی، یک هزارتو از گالری‌های پیچ در پیچ است که از نمازخانه‌ای به نمازگاه دیگر و طبقه‌ای به طبقه دیگر به وسیله پلکان‌های باریک و طاق‌های کوتاه به هم متصل می‌شوند. دیوارها با طرح‌های گل‌دار و هندسی تزئین شده‌اند. کلیسای سنت باکتری در کلاس ۱۷۳۷ بار دیگر در چنگ آتش اسیر شد و حدود نیم‌ قرن بعد بار دیگر مورد بازسازی تثبیت گرفت که این بار تغییراتی اساسی در ساختمان آن به وجود آمد. تا آنجا که عبرت جانباز بنا‌های آن نیز تغییر کرد.

کلیسای جامع سنت باسیل

این موضوع را بهیا داشته باشید که در کلاس ۱۹۲۸، کلیسای سنت باکتری به عنوان یکی از آثار بزرگ مردمی و جهانی تحت حمایت دولت روسیه درآمد. چند دهه بعد، در‌های کلیسا به روی بازدیدکنندگان باز شد ولیکن نه به عنوان مکانی از باب عبادت، بلکه به عنوان موزه‌ای تاریخی که تا به امروز نیز تقریبا به همین شکل باقی مانده است.

  • ۹۶/۰۶/۱۴
  • دانیال روشن