گردشگری روسیه

  • ۰
  • ۰

سال آینده جام جهانی 2018 در کشور روسیه برگزار خواهد شد و از همین حالا تب جام جهانی و پیش بینی قهرمان آن از راه رسیده است؛ اینکه چه کسی قهرمان و نایب قهرمان شد را سخت می توان حدس زد! مرور خاطراتی از ادوار گذشته جام جهانی شاید بد نباشد تا ما را کمی به حال و هوای فوتبالی ببرد؛ امروز با مقاله جام جهانی 1962 و مروری بر رخدادهای آن در خدمت شما خواهیم بود.

همانطور که می دانید جام جهانی ۱۹۶۲ در کشور شیلی برگزار شد و پله پس از ۴ سال دوباره با درخشش در این رقابت ها ثابت کرد که بهترین بودنش اتفاقی و مقطعی نبوده است. ما در این مقاله شما را به حدود ۶۰ سال قبل خواهیم بود و مروری بر تاریخ – جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی خواهیم داشت؛ با این بخش از سری مقالات تاریخچه جام جهانی همراه ما باشید.

برزیل به مربیگری جدید آیموری (Aymore Moreira) موریرا و ۹ بازیکنی که در دنباله اطراف ی قبل نیز درگاه داشتند، در ازلی تفنن خود مکزیک را ۲-۰ با گل های پله (Pele) و زاگالو(Zagallo) شکست دادند. آن ها که در مرحله ی اول با چک اسلواکی روبه رو شده و به تساوی دست یافته بودند باری دیگر در فینال با  گل های آماریلدو (Amarildo) جایگزین شماره ۱۰ برزیل یعنی پله، زیتو(Zito) که بعد ها به عنوان مربی در سال ۱۹۷۰ به قهرمانی رسید و واوا (Vava) 3-1 چک اسلواکی را شکست داد تا اقتدارانه برای بار دوم به قهرمانی برسند.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1962 شیلی

پله ستاره ی تیم ملی برزیل در این رقابت ها مصدوم شد و از ادامه راه باز ماند ولی به جای او گارینشای (Garrincha) 25 ساله که یکی از روزنامه های فرانسوی به او لقب پرنده ی کوچک را داده بود ، اجازه نداد که کمبود پله در تیم دیده شود و برزیلی ها توانستند بیشترین گل زده را در بین تیم های ملی این دنباله اطراف از جام جهانی داشته باشند. داستان این دوره به این جا ختم نمی شود،  در این هم چشمی هم چشمی کردن ها برای ابتدایی بار آرایش تیمی ۴-۳-۳ در نخبگان اموال غیرمنقول دیده شد و هم چنین حیله پر هیجانی بین میزبان شیلی با ایتالیا که به “جنگ سانتیاگو” معروف است از دیگر حاشیه های این انتظار ها بود.

در حالی که آثار زلزله ی ۱۹۶۰ شیلی هم چنان بر پا بود ولی در رقابت با همسایه اش آرژانتین توانست جواز میزبانی جام دنیوی کلی را کسب کند. سانتیاگو، وینا دل مار، رانکاگوئا و آریکا چهار استادیومی بودند که ملعبه تفریح های جام دنیوی کلی در آن ها در آن ادا گرفت. ورزشگاه تازه ساخت سانتیاگو در مرحله ی اول نیرنگ و جدی ها میزبان یکی از زشت ترین ملاعبه های تاریخ این هم چشمی هم چشمی کردن ها بود.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1962 شیلی

ماریو دیوید (Mario David) به خاطر ضربه به گردن لیونل سانچز (Leonel Sanchez) و جورجیو فرینی (Giorgio) دو بازیکن از تیم ملی ایتالیا کارت قرمز گرفتند. لیونل قبل تر نیز بینی اومبرتو ماسکیو (Umberto Maschio) را شکسته بود. “احمق ترین، هولناک ترین، نفرت انگیزترین و شرم آورترین حیله فوتبال” لقبی بود که بی بی سی به این بازی داد.

بعد از بازی پر هیجان کلمبیا و شوروی در دور اول ملاعبه ها که  با تساوی ۴-۴ به پایان رسید. اسپانیا با پاس پوسکاس (Puskas) به آدلاردو رودریگز (Adelardo Rodriguez) در نیمه اول مقدماتی گل نیرنگ و جدی را به ثمر رساند ولی با دو گل آماریلدو برزیلی که دومین گلش را چهار دقیقه ی پایانی نیمه ی اول به ثمر رساند در مجموع با نتیجه ی ۲-۱ شکست خورد و از راه یابی به دور بعد باز ماند. در این زیر دامن سینه کش شمول برای اولیه بار بین دو تیم دوم و سوم از یک گروه در مرحله ی اول که امتیازهای یکسانی دارند بازی حذفی ادا نگرفت از این رو انگلیس به خاطر تفاضل گل بیشتر از آرژانتین پیشی گرفت ولی در یک چهارم نهایی ۳-۱ از برزیل شکست خورد.

سپس برزیل در نیمه نهایی میزبان را در جلوی چشم ۸۰ هزار تماشاگر با دو گل گارینشا و دو گل از واوا ۴-۲ شکست داد. در دیگر ملاعبه نیمه نهایی چک اسلواکی ۳-۱ یوگسلاوی را درهم شکست. شیلی که در یک چهارم نهایی با ناباوری شوروی را  ۲-۱ از پیش رو برداشت با پیروزی ۱-۰ مقابل یوگسلاوی به مقام سوم جهان رسید.

مروری بر تاریخ - جام جهانی 1962 شیلی

چک اسلواکی که پس از ۲۸ سل مکرر به فینال راه یافته بود توانست با بدوی گل جوزف ماساپوست (Josef Masopust) در دقیقه ی ۱۵ تفنن که در آخر این سال نیز نیشدار آبخیز ی توپ طلا نیز شد پیش تاز لعب شود. اما این شادی دیری نپایید تا این که دو دقیقه بعد دروازه بان این تیم شیروف (Schroif) نتوانست ضربه ی آماریلدو را بگیرد. واوا و گارینشای برزیلی به همرا چهار بازیکن دیگر سانچز (Sanchez) (شیلی)، فلورین آلبرت (Florian Albert) (مجارستان)، والنتین ایوانوف(شوروی)، دراژن یرکوویچ (یوگسلاوی) هر ۶ نفر با ۴ گل زده در این انتظار ها آبزا رسا ی کفش طلای آن سال شدند.

به دنبال ۲ جام جهانی دنیایی که در قاره ی اروپا ارتکاب گرفت این بار مکرر قرعه به آمریکای جنوبی رسید. در دامان پایین ی بدوی کمتر از ۱۰۰ گنجفه ورزش فریب برای انتخاب تنها ۱۴ تیم ادا گرفت. از قاره ی آفریقا و آسیا هیچ تیمی انتخاب نشد. بهترین تیم ها مراکش و کره ی جنوبی بودند که در ملعبه تفریح حذفی به ترتیب از اسپانیا و یوگسلاوی شکست خوردند. از آمریکای شمالی و مرکزی مکزیک با بود آن که اولیه بازیش مقابل کاستاریکا را واگزار کرده بود به این هم چشمی هم چشمی کردن ها راه یافت.

تنها چند ماه دیگر تا آغاز یک جام جهانی جذاب دیگر باقی مانده است و احتمالا یک جام جهانی کم سابقه را شاهد خواهیم بود. e-russia را همراهی کنید و هر روز پیگیر اخبار جام جهانی ۲۰۱۸ در کشور روسیه باشید.

  • ۹۶/۰۷/۱۷
  • دانیال روشن

تور جام جهانی روسیه 2018

جام جهانی